2013. június 30., vasárnap

Kampány az ittas vezetés ellen

Július elsejétől tovább szigorodik az ittas vezetés megítélése Magyarországon: az eddigi 0,8 ezrelékes véralkoholszint helyett 0,5 ezrelék lesz az a határ, ami után már büntetőeljárás indul a sofőr ellen.  Ennek kapcsán megvizsgáltuk a MADD, azaz a Mothers Against Drunk Driving figyelemfelkeltő kampányait.
A non-profit szervezet Amerika egyik legkedveltebb egyesületévé nőtte ki magát az elmúlt évek alatt. A MADD-et 1980-ban Candy Lighter alapította, akinek a lánya Cari egy autóbalesetben veszítette el az életét. A balesetet egy részeg sofőr okozta. A szervezet legkiemelkedőbb és egyben legismertebb aktivistája Beckie Brown volt.  Beckie fia, Marcus Daniel Brown 1979-ben, 18 évesen halt meg egy autóbalesetben, amit egy 19 éves ittas sofőr okozott. Beckie nevéhez köthető, hogy Amerikában az alkoholfogyasztás korhatárát 21 évre emelték.
A non-profit egyesület 1984-ben változtatta meg a nevét, eredetileg Mothers Against Drunk Drivers névvel indult, azonban a tagok belátták, hogy nem az egyes személyek, sokkal inkább a társadalmi jelenség ellen kell fellépni. Többszöri újratárgyalások után, 1999-ben született meg a máig érvényben lévő missziója a szervezetnek: megállítani az ittas vezetést, támogatni az ittas vezetés áldozatait és megelőzni a korhatár alatti alkoholfogyasztást.
A szervezet a kormány, a tanárok, a média sőt a társadalom támogatását is élvezi. Nemhiába, a MADD  kampányai egytől-egyig sokkolóak, ám beszédesek. A kampányok középpontjában legtöbbször fiatalok állnak, hiszen a szervezet célcsoportját is elsősorban ők alkotják. A hirdetések kitérnek olyan tipikus helyzetekre is, amikor a fiatalok nagyobb eséllyel fogyasztanak alkoholt (pl.: diplomaosztó).
Cikkünkbe kiválogattuk a szerintünk legfigyelemfelkeltőbb, legsokkolóbb MADD hirdetéseket. Többet a szervezetről itt találtok: http://www.madd.org/



Princz Viktória

2013. június 27., csütörtök

Kreatív McDonald’s reklámok a nagyvilágból


A McDonald's Corporation által üzemeltetett gyorsétterem lánc - amely 1940 óta van jelen a piacon, - kínálta ételekkel kapcsolatba már számtalanszor bebizonyosodott, hogy nem éppen az egészséget szolgálják. Íme, néhány emlékezetes eset, amely a gyorsétterem lánc hírnevét rongálta.

  • Sally Davies manhattani fotóművész csendélet-sorozaton keresztül szerette volna demonstrálni egy romlásnak induló Happy Meal-menü szomorú állapotváltozását, de sokkolás helyett végül ő sokkolódott: hiába várt, a gyorsétterem által kínált étel fél év után sem volt hajlandó a bomlás jeleit mutatni.
  • McDonald’s volt a célpontja Morgan Spurlock hírhedt dokumentumfilmjének is, a Super Size Me-nek is, amelyben a rendező saját bőrén bizonyította, mi az eredménye, ha 30 napon át az étteremlánc termékein él.
  • Az amerikai központú étteremlánc étkezdéiben kínált ételek visszafordíthatatlan egészségügyi károkat okoznak az orosz lakosságnak – állapították meg az orosz egészségügyi tárca és a fogyasztóvédelmi hivatal szakemberei 2012 év végén, így az orosz hatóságok 9 hónapot adtak a McDonald’s gyorsétterem hálózatnak, hogy kivonuljon az országból.

Persze egy ideje igyekszik a McDonald’s étteremlánc válaszolni az őt ért támadásokra, és bár úgy gondolják, hogy egészségtelen élelmiszer nincs, sokkal inkább lehet egészségtelen étrendről, mozgáshiányos életmódról beszélni. Ennek ellenére egyre hangsúlyosabb jelenik meg az éttermekben az egészségesebb táplálkozási vonal, így már kapható náluk narancslé, biotej, ásványvíz, joghurtok, saláták, gyümölcs mix, stb. Persze még mindig a hamburgerek adják a kínálat javát, de ma már jóval szélesebb igényt tudnak kielégíteni.

Most azonban, hogy érintőlegesen beszéltünk az étteremláncot körülölelő táplálkozástudományi vitákról, akár rá is térhetünk cikkünk eredeti apropójára. Hiszen ha az étteremlánc által kínált ételek egészségre gyakorolt jótékony hatásában nem is, de abban biztosan egyet érthetünk, hogy a kreatív szakemberek akik az étterem hírnevének öregbítésén dolgoznak nagyon is jól végzik munkájukat. Íme néhány példa erre a nagyvilágból. Ráadásul mindazoknak, akik elég szemfülesek feltűnhet, hogy az egyik igen kreatív munka egy hazai reklámügynökség munkáját dicséri. We lovin’ it!



McGrand, felnőtteknek
(Reklámügynökség: BEACON COMMUNICATIONS, Tokió, Japán)



Házhoz szállítás
(Reklámügynökség: Leo Burnett, India)



Sajtburger, baconnel
(Reklámügynökség: DDB Helsinki, Finnország)



Ingyenes Wi-Fi az éttermekben
(Reklámügynökség: DDB, Sydney, Ausztrália és Dánia)



Filet-O-Fish
(Reklámügynökség: Leo Burnett, Jeddah, Szaud-Arábia)



Szendvics, szakértőknek
(Reklámügynökség: DDB Budapest, Magyarország)



Nincs időd megállni? Autós Meki a megoldás!
(Reklámügynökség: Cossette Atlantic, Halifax)



Drive Thru
(Reklámügynökség: DDB Auckland, Új-Zéland)



Gyere be úgy, ahogy vagy
(Reklámügynkség: BETC Euro RSCG, Franciaország)



Házhozszállítás egy kattintásra
(Reklámügynökség: TBWA\PARIS, Boulogne Billancourt, Franciaország)



Újonnan nyílt étterem
(Reklámügynökség: Leo Burnett, New Delhi, India)


Szabó-Princz Orsolya

forrás:
http://www.designswan.com/archives/20-creative-and-smart-mcdonalds-advertisement-designs-over-world.html
http://creativecriminals.com/tag/mcdonalds/page/2/
http://www.boredpanda.com/31-creative-ads-from-mcdonalds-are-you-loving-it/
http://www.dailyinspiration.nl/creative-ads-for-mcdonalds-2/
http://www.adsora.com/food/mcdonalds-ad-campaign-france
http://www.coloribus.com
http://www.adglitz.com/2012/06/21/12-creative-print-ads-from-france/
http://www.elitecondition.hu/index.php?option=com_content&view=article&catid=37%3Ataplalkozas&id=73%3Amcdonalds&Itemid=66&lang=hu

2013. június 19., szerda

Városmarketing – in an Absolut World



Az Absolut Vodka mindenki számára ismerős, ha nem is az üzletek polcairól, a meghökkentő reklámjairól biztosan.
A svéd vodka márka, az 1980-as években több sebből vérzett – legalábbis az akkori marketing szakértők szerint:
1, Akkoriban minden üvegre papír címkét helyeztek – ezzel szemben az Absolut Vodka üvegeire átlátszó címkék kerültek, megkockáztatva ezzel azt, hogy a bárok polcain az emberek egyszerűen átnézek az üvegen és észre sem veszik a márkát.
2, Az üveg szája kifejezetten keskeny. Ezzel is egy új trendet teremtett a márka, korábban minden likőrös-alkoholos üveg szája szélesebb volt. A korabeli szakértők szerint ez is csökkentette az ital népszerűségét, hiszen nehéz megragadni az üveget, így az könnyen kicsúszhat a kezünkből.
3, És végezetül. Absolut? Az meg milyen név? Túl egyszerű, túl sablonos, ezzel nem lehet befutni!
Az Absolut Vodka mégis történelmet írt. A kreatívok két célt akartak és akarnak megvalósítani minden egyes reklámkampánnyal: szórakoztatás és meglepetés. A hirdetések a reklámok és a művészet határán mozognak, miközben minden printhirdetés egy kaptafára megy: előtérben az üveg vagy annak formája majd az „Absolut” szó és mögötte még egy-egy szó, ami vagy a márkára vagy annak fogyasztójára jellemző. A reklámok valójában azért olyan élvezetesek, mert sokszor a legvalószínűtlenebb kapcsolatba kerül a vodka és a képi megjelenítés. A hirdetések egyszerre időtlenek és modernek, mind e mellett nem azonosítható a márka egyetlen korosztállyal vagy életmóddal sem.
Mára a márka divatot teremtett. Világszerte várják az emberek a legújabb reklámkampányt, gyűjtik a svéd vodka plakátjait, képeslapjait.
Az Absolut Cities sorozat a 80-as évek végén jelent meg. A plakátokon keresztül jelentették be, hogy a vodka mikor-melyik amerikai városba érkezett meg. Kiragadták az amerikai városok egy-egy jellegzetességét, általános élethelyzetét és a legváltozatosabb módokon elhelyezték rá az üveget.
A Cities of Europe kampány a 2000-es évek végén született meg. A Newsweek hátsó borítójának belső oldalán jelent meg hétről-hétre egy-egy új városhirdetés. A hirdetéshez minden héten a Newsweek újságírója írt egy izgalmas beszámolót az adott város legizgalmasabb éttermeiről és bárjairól. Az amerikai, majd az európai kampány után nem volt meglepő, hogy a hirdetések a világ összes városára kiterjedtek.
A fantasztikus képi megjelenítésű reklámok láttán, joggal felmerülhet bennünk a kérdés: vajon az Absolut Vodka nem tett többet sok ország népszerűsítéséért, mint az adott ország turisztikai szervezete?
Még több képet ITT találtok! Érdemes végignézni őket!



Princz Viktória

2013. június 13., csütörtök

Éljen a sör!


Szakemberek szerint háborús, akarjuk mondani forradalmi időszakot élünk ma Magyarországon. Hogy mit értünk ez alatt? Elmagyarázzuk! Úgy tűnik, hogy egyszerre zajlik kis hazánkba az általunk is már oly sokszor feszegetetett gasztroforradalom, az élelmiszer-forradalom és bizoony úgy fest, hogy mindezek mellett vagy éppen hatására még a sörforradalom is.

És hogy pontosan mit is takar a sörforradalom kifejezés? Talán egy szóval ezt nem is lehet megválaszolni. Mindenképpen jelenti a kulturált sörfogyasztás elterjedését, az egyre nagyobb érdeklődést a minőségi és kézműves sörök iránt, aminek köszönhetően új és új sörfőzdék alakulnak, és mellettük egyre több kocsma és fesztivál specializálódik kimondottan a sörökre.

És hogy pontosan mi is adja cikkünk apropóját? A III. Budavári Sörfesztivál! A Sörfesztivál, amely a legjobb import és hazai sörök mellett a kézműves nedűk egész arzenálját vonultatja fel június 13. és 16. a Budai Várnegyed Hunyadi és Oroszlános udvarain. A hazai sörfőzdék közül többen a sörfesztiválra időzítették újdonságaikat, és egy egészen fiatal, pár hónapos sörfőzde nedűit is a négynapos sörünnepen tesztelheti először a nagyközönség.

És, hogy mindehhez kedvet csináljunk Nektek összegyűjtöttük a MI kedvenc sörös print hirdetéseinket. Nézzétek csak! :)



Product: Brahma Beer
Agency: Mcgarrybowen, New York

Product: Coronita Cerveza Beer

Product: Carlsberg
Agency: Fluid7. UK
Product: Budweiser
Creative Director: Malcolm Caldwell

Product: Skol Beer
Agency: Saatchi & Saatchi, Brazília

Product: Primus Beer
Agency: Lew´Lara\TBWA, Brazília

Product: Guiness
Agency: Merica Agency

Product: Super Bock Beer
Agency: Caldas Naya, Spanyolország

Product: Alsatian beer
Agency: Caldas Naya, Barcelona, Spanyolország


Szabó-Princz Orsolya

forrás: http://www.origo.hu/tafelspicc/kozelet/20130423-reszkessetek-ipari-sorok-itt-a-forradalom-csakajosor-ale-bart-daniel.html