2013. szeptember 26., csütörtök

Hogyan gyártsunk tökéletes posztokat a social médiában?!


Manapság előszeretettel használjuk a social médiát, szinte nem telik el nap, hogy akár magánemberként, akár cégként ne érintkeznénk elemeivel. Cégként sokszor igyekszünk a virtuális térben minél több felületen jelen lenni. De vajon tudjuk, hogy milyen egy jó poszt a Facebook, és milyen a Twitter esetében, tudjuk, hogyan használjuk helyesen a Pinterest képmegosztó weboldalt? Vagy egyszerűen csak megosztunk/feltöltünk a világhálóra nekünk tetsző tartalmakat mindenféle koncepció nélkül, és anélkül, hogy kihasználnánk az adott média felületek legelőnyösebb tulajdonságait? Pedig a posztok, tartalmak célja nem pusztán annyi, hogy „jelen legyünk” hanem elsődleges cél a rajongótáborunk bővítése, követőink számára releváns tartalom biztosítása.


Alábbiakban összegyűjtöttünk néhány ötletet, hogy hogyan tegyük hatékonyabbá social média jelenlétünket!

Praktikák Facebook posztokhoz
  • legyünk pozitívak – a lelkesítő dolgok megosztásra buzdítanak
  • nyújtsunk releváns információt – az érdekes tartalom növeli a valószínűségét annak, hogy sikeres lesz a posztunk, hogy elolvassák azt
  • tartalmazzon a posztunk linket – ha linket teszünk a posztunkba érdemes valamely linkrövidítő szolgáltatást igénybe vennünk – pl.: Bit.ly, TInyURL – mert ezek segíthetnek abban, hogy lemérjük hányan kattintottak a linkünkre
  • posztoljunk képeket – a képes bejegyzések a legsikeresebbek, leginkább figyelemfelkeltőek a Facebookon! Figyeljünk a helyes méretre, amely 800 x 600
  • Fontos az időzítés! Ne akkor posztoljunk, amikor nekünk kedvünk szottyan rá, vagy amikor nekünk kényelmes, hanem gondoljuk végig, hogy mikor érhető el leginkább a célcsoportunk 

Praktikák Twitter posztokhoz
  • call to action – legyünk egyértelműek, hogy az olvasóink számára is egyértelmű legyen, hogy mi az, amit „elvárunk” tőlük
  • helyesírás – azért mert pusztán 140 karakter áll a rendelkezésünkre, ne feledkezzünk meg az alapvető helyesírási szabályokról
  • fogalmazási mód – a legjobban a kérdések, tény és számadatok működnek
  • eszközök - a Twitteren eszközök széles palettája áll a rendelkezésünkre, amelyek kellemesebbé teszik az oldal használatát.

Praktikák Pinterest posztokhoz
  • ne használjunk emberi arcokat – olyan fotók, amelyek nem tartalmaznak emberi arcot, 23%-al többet kerülnek megosztásra, mint azok, amelyek tartalmaznak
  • sok színt használjunk – olyan fotók, amelyek domináns színeket tartalmaznak – mint pl.: piros, pink, sötétszürke – háromszor gyakrabban kerülnek megosztásra, mint fakó társaik
  • minimális háttér – annak érdekében, hogy image anyagaink minél sűrűbben kerüljenek megosztásra használjunk olyan fotókat, amelyeknél a háttér nem több, mint a fotó 40%-a
  • portré stílus – a függőlegesen orientált képek jobban teljesítenek, mint vízszintes társaik. A tökéletes arányok, 2:3, 4:5.

MI így csináljuk, és Ti? :)

Szabó-Princz Orsolya

forrás:
http://socialmediatoday.com/node/1675636

2013. szeptember 18., szerda

Fantörpikus akció

Hupikék törpikés dominó! Ugye, hogy ismerős? Ügyifogyi a TV-ben, tároló szütyő és doboz a Tesco áruházakban, lelkes kisgyerekek, hisztérikus szülők a kasszáknál. Így még ismerősebb, igaz? A Tesco fantörpikus módon beszőtte az életünket - számtalan szülő agymosottként jár a Tesco-ba csak és kizárólag a dominókért... Lássuk, mennyire fajult el a helyzet. 


A Tesco, augusztus 1-én indította el a dominó gyűjtő akcióját. 28 db Hupikék törpikés dominót (a kockák egyik felén egy-egy törp, míg a másikon Tesco logó látható) kell összegyűjteni a teljes készlethez. Háromezer forintonként járt egy-egy dominó (természetesen zárt csomagolásban, hogy ne lássuk épp milyet kaptunk), illetve egyes kiemelt termékek vásárlása plusz dominókkal jár. Hasonló akciót láttunk már, nem is egyet, ez azonban minden eddiginél nagyobb sikerre tett szert. 
Az ajándék (esetünkben dominó) osztogatás egy klasszikus vásárlásösztönző technika. A vásárlásösztönzés (Sales Promotion), olyan piacbefolyásoló módszerek összessége, melyek közvetlenül ösztönzik a fogyasztót vagy viszonteladót a vásárlásra. Ezeket az eszközöket célszerű reklámmal kombinálni, hiszen így képesek tartós kapcsolatot kiépíteni a fogyasztó és az eladó között. 

Arra nyilvánvalóan nem fogunk adatot találni, hogy a dominógyűjtés hány (ezer-millió) forintot tett be a Tesco zsebébe, inkább azt vizsgálnánk meg, hogy milyen lépéseket tett az áruház annak érdekében, hogy valóságos hisztéria alakuljon ki a játék körül. 

1. TV szpot. Édes kisgyerek, ahogy játszik az apukájával, együtt keresik Ügyifogyit. A reklám az érzelmekre hat és tökéletesen célt is ért. Felkeltette a szülők és a gyerekek figyelmét egyaránt. A reklám az utóbbi időben már csak arra hívja fel a figyelmet, hogy szeptember végéig még gyűjthetőek a dominók, de csak és kizárólag a kiemelt termékek vásárlása esetén.

2. "...hogy a törpikék biztonságban legyenek". A gyerekek egy idő után elkezdenek értelmileg is kötődni a dominókockákhoz, hiszen azok a mesefilm egyes szereplőit jelenítik, elevenítik meg számukra (a reklámfilm erre rá is erősít), így nyilvánvaló, hogy vigyázni szeretnének rájuk. A Tesco erre is megoldást nyújt, hiszen vásárolható dominó gyűjtő szütyő és doboz is. Néhány perc gondolkodás után azonban rájövünk, hogy ezekből nem lesz elég egy-egy, hiszen azok 28 darab dominóra vannak optimalizálva. Mivel olyan szerencsénk nincs, hogy ne legyen egy-egy dominóból több darabunk, így szinte biztos, hogy egy tároló kevés lesz. Azaz az ingyenes vásárlásra ösztönző ajándék ezzel plusz forgalmat és vásárlást generált a Tesco-nak.

3. Hupikék törpikés egyéb termékek, figyelemfelkeltés az üzletekben. Ha a gyerek megszerette az ingyenes dominókat és a törpikéket, nyilvánvaló, hogy minden olyan terméket szeretni fog, amin törpike szerepel, vagy, ami a törpikékhez köthető. Ezzel újabb forgalmat generálva az áruházláncnak.

4. Törphétvége. Minden Tesco hipermarketben, szeptember 14-én, reggel 10 és délután 1 óra között, lehetőség nyílt szervezett csereberére. Ez nyilván megkönnyítette a szülők dolgát, de egyben azt is elérte, hogy a szombati nagybevásárlást a Tesco-ban intézzék el. Hiszen, ha a gyerek miatt már úgyis ott vagyunk, akkor egyszerűbb ott bevásárolni is. És ezzel mit ért ez a Tesco? Újabb forgalomnövekedést.

Nem is olyan bonyolult, igaz? Egy egyszerű ajándék (természetesen sok darabos, hogy hosszasan és macerásan lehessen gyűjteni), néhány plusz szolgáltatás (gyűjtődoboz, cserebere nap), kis hírverés (POS, TV szpot) és máris kész fantörpikus bevétel generálás. 

És akkor nézzük a másik oldalt, a fogyasztók oldalát. Vajon miért mondom azt, hogy hisztéria alakult ki? (személyes tapasztalatok következnek)

1. Egy kedves ismerős csak azért a Tesco áruházban vette meg az új mosógépét 90 ezer Ft értékben, hogy 30 darab törpikés dominót kapjon (az unokáinak gyűjtötte őket). Igaz utóbb belátta, hogy ezért az árért sokkal jobb mosógépet is beszerezhetett volna, sőt még ezzel az akcióval sem lett meg hiánytalanul a dominó készlet (több hónapos, több személy általi gyűjtés után és mosógép vásárlás után sem...)

2. iDoll Orsit jóformán megverték az áruház parkolójában, csak mert felesleges dominóit egy, egygyerekes családnak ajánlotta fel, miközben a szomszédos autónál két kisgyerek épp egy dominón veszett össze. Tanulság: vagy ne ajánljuk fel ilyen esetben a számunka fölösleges ajándékot vagy alaposan nézzünk körbe, hogy kinek lehet "nagyobb" szüksége rá. Szimpátiát, mint befolyásoló tényezőt felejtsük el.

3. Kétségbeesett szülők FB üzenetei. FB falon cserebere posztokat lehet látni. Kétségbeesett szülök valós vagy virtuális barátaikkal szeretnének dominókat cserélni. "Kérlek, este dobd be a szomszédnak, aki még ma odaadja", "Találkozzunk holnap és cseréljünk", "Ne izgulj, viszem Neked", "Átadás, hol? mikor?" - végülis... összehozza az embereket. És szuper ingyen reklámot, azaz szájreklámot biztosít a Tesco-nak.

4. Megint FB. Hisztérikus, reklamáló posztok, amiért kopik a festék az ingyen dominókockákról. Reklamáció a Tesco-nak, Tesco jó fej válasza... Megbolondult a világ. De, mint tudjuk a rossz reklám is reklám, illetve a Tesco minden kopott dominót kicserél, azaz jó fej, így újabb szájreklámot biztosítottunk az áruháznak.

Mai cikkünk nem tényközlő, inkább vélemény (panaszkodó...) cikk volt, ami bemutatta a Hupikék törpikék valós hatásait. Gyerekeik, unokáik nyomása alatt álló, kétségbeesett szülők, nagyszülők plusz forgalmat zsebbe rakó, rengeteg ingyen reklámot szerzett, nevető Tesco. Fantörpikus akció volt, tényleg!

Princz Viktória




2013. szeptember 12., csütörtök

Elbaltázott reklámhelyek



Reklámzaj, konkurenciaharc, csökkenő árbevétel, immunitás a hirdetések iránt, gazdasági válság. Ismerős kifejezések, ugye? Gyakran emlegetik őket kreatív szakemberek (is). De bizony mindezekre fittyet hány a megrendelő, hiszen az ő szeme előtt egyedül az eredményesség lebeg. Így a kreatív szakember mindent megtesz az elégedettség és az eredményesség jegyében. Ennek azonban kétes eredményei (is) lehetnek. Vagy egészen extrém és meghökkentő megoldást sikerül kitalálni – aminek az eredményessége kérdéses, vagy pedig a gyorsaság és a „legyünk ott minél több helyen minél hamarabb” elv érvényesül, amiből olykor furcsa helyzetek születhetnek – ami az elégedettségre hathat ki negatív módon. Mindkét verzióra hoztunk néhány példát.

És hogy mindezzel MI a célunk? A szórakoztatáson túl mindenképpen szeretnénk felhívni a figyelmet egyrészt a „kevesebb sokszor több” alapelvre, másrészt pedig arra, hogy mindenképpen járjunk utána, hogy az irodában megszületett kreatív hol, hogyan kel életre a nagyvilágban, elkerülve ezzel a kínos bakikat.

Extrém megoldások

Axe – Emergency Exit McCann Lowe, Belgium

Különleges hirdetési hely – saját testünk, Leo Burnett Iberia

Mozgó hirdetési felület, DDB Auckland

Szívószál, mint hirdetési felület, Leo Burnett Shanghai

Egy újabb mozgó reklám: a BuyMyFace.com oldal segítségével saját arcunkon is hirdethetünk,
a bevételből fedezve mondjuk a továbbtanulásunk költségeit.

Elbaltázott megoldások

Balul elsült járműreklám

Vajon szívesen ülünk fel ezek után a Turkish Airlines járataira?

Ugye minden weboldal rémálma a 404 oldal?!

Egy mozdulattal lesz a kedvenc kávénk leszólva…

Upsz! Ez esetben lehet, hogy inkább előre ülünk a taxiba, hogy ne kelljen kényes helyen tapogatóznunk.
 
Reméljük, hogy hasznosnak találtátok összeállításunkat!

Szabó-Princz Orsolya

Forrás: 
http://adage.com
http://www.boredpanda.com
http://www.123inspiration.com