2014. február 22., szombat

Változó igények - változó képek - Élményturizmus - élményfilmek

A fogyasztói igények folyamatosan változnak. Többet, jobbat, mást, de leginkább még többet, még jobbat, még másabbat várunk. Hogy mitől? Mindentől! De legfőképp az utazásainktól.
Kipipáljuk a látnivalókat, végigsuhanunk a városon egy hop on - hop off busszal, eszünk az adott országra jellemző étteremben. Oké és? Hogyan tovább?

Ahogy felgyorsult az életünk, úgy felgyorsultak az utazásaink is. Régen megelégedtünk egy múzeumi látogatással, most érezni szeretnénk egy-egy ország, város hangulatát. Régen elegendő volt egy városi séta, most élményparkra, témaparkra vágyunk. Régen beültünk egy étterembe, most street food-ot, piacokat, friss, helyi ételeket keresünk.
Rendben, ilyenek vagyunk, de ebben a hipergyors világban nekünk, élményt kereső és fogyasztó utazóknak, vajon hogyan lehet eladni egy-egy desztinációt? 
Azt megállapíthatjuk, hogy az utazási katalógusok ideje már lejárt. Két kattintással foglalhatunk repjegyet, még két kattintással a világ bármely pontján kereshetünk szállást, éttermet, szórakozóhelyet, piacot, buszt, (nőt...) - amit ráadásul mások már értékeltek is nekünk. Ezek után minek is az utazási katalógus?
Olvasni nem szeretünk. De minek is olvasnánk? Ha valamit össze akarunk szerelni, biztos, hogy találunk arról egy videót a youtube-on. Híreket olvasni? Minek? Videón is megvannak. Csak fölöslegesen fárasztanánk a szemünket...
Képek? Jók-jók. De tájképek? Városképek? Fotók a látványosságokról? Tele van már velük a Facebook falunk. 
De akkor mégis hogyan? Hoztunk Nektek három szuper-klassz videót, ami megmutatja, hogy pontosan mire is vágyunk és hogyan is lehet minket megfogni. A három (azaz igazából több, de majd megtudjátok, hogy miért...) film érdekessége, hogy csak az egyik készült konkrét, utazásra buzdító szándékkal. 

Gyorsan váltakozó hangulatképek, dinamikus vágás, szereplő, akivel könnyű azonosulni - nem a luxust keresi; nem felülpozícionált; turista, akárcsak mi - az adott országra jellemző szimbólumok, emblematikus épületek használata, de nem sulykolása (Facebookon úgyis eleget sulykolják belénk ezeket a képeket az ismerőseink).

Játszunk? Játszunk!
"Mindig is szerettél volna részt venni egy ismeretlen utazáson, hogy minden lépéseddel felfedezz lenyűgöző és nem várt csodákat? Gyere Európába, vess el egy pár kockát és nézd meg, hova visz a kaland!"
Kaland, élmény, nem várt csodák, felfedezés - azaz a mai élményturisták kulcsszavai és hívószavai. Ellen tud állni ennek bárki? Biztosan nem!
Szuper image film Európáról (és nem utolsó sorban Magyarországról) 2013-ból.
(ne kérdezzétek, hogy miért, de ezt a videót képtelen vagyok beágyazni... Tessék rákattintani...) 

Because I'm happy!
Kell ennél többet mondanunk? Happy őrület van! Köszi Pharell, mert szuper ötletet adtál. A városok egymás után készítik el a saját "Happy" videójukat. A filmekkel kapunk egy nagyon impulzív benyomást az adott városról, annak lakóiról, látunk egy-két látványosságot a vidám dallal együtt, magával ragad a város hangulata és már kattintunk is a „repjegy foglalás” gombra...
Happy! We are from Budapest! 

1 percben 11 ország
Rick Mereki független filmrendező, 2011-ben robbant be a köztudatba három 1 perces videójával. A három kisfilm, három különböző témát jár körbe: étkezés, tanulás, mozgás. A rendező, a film készítése során 6 hét alatt összesen 11 országot járt be, azaz filmezett körbe. És, hogy milyen konklúzióval tért haza 38 ezer mérfölddel a "lábában"? "Légy nyitott mindenre és hagyd az összes kulturális/személyes csomagodat az ajtóban".

Tegye fel a kezét, aki ma/most nem kapott kedvet az utazáshoz...
Na ugye, hogy élményturisták vagytok Ti is? MI is! :)

Princz Viktória

2014. február 13., csütörtök

A világ legjobb fürdőinek nyomában jártunk


Megállapíthatjuk, hogy idén a tél igazán kegyes hozzánk – bár, MI, akik eddig megszállottan utáltuk a 0 fok alatti hőmérsékletet és a havat, néha azon gondolkodunk, hogy egy napsütéses hideg téli nap mégiscsak jobb, mint egy szürke, esős, ámbár melegebb nap – mégis a kevés napfény, a szürkeség, a szabadban eltöltött hosszú séták hiánya hatással vannak ránk. Ilyenkor nem árt egy kis feltöltődés. Ennek egyik remek, lelket és testet egyaránt kényeztető formája, ha fürdőkbe járunk. Szerencsére, termálvizes fürdőkben hazánk igen gazdag, amelyre már nem csak mi vagyunk büszkék. Nemrégiben a Thrillist – vezető lifestyle magazin férfiak számára, elsősorban étel, ital, utazás témakörökben - egy nagyon impozáns listán említette kis hazánkat. A világ 11 legszebb medencéjéről összeállított anyagban, a Rudas Fürdő az előkelő negyedik helyezést érte el.


Ezzel a helyezéssel olyan világhírű fürdőket utasított maga mögé a Rudas, mint például a törökországi Pamukkale, ami az UNESCO világörökség része, vagy a Kék Lagúna Izlandon, ami méltán híres a gyógyító erejű, láván összegyűlt, felhevült tengervízéről. Nézzük hát a legmenőbb fürdő helyeket. Nektek melyik a kedvencetek?

11. Katikies Hotel -- Santorini, Görögország



10. Shirahone Onsen -- Gifu Prefecture, Japán



9. Salar de Uyuni -- Agua Brava, Bolívia



8. The Homestead Crater -- Wasatch County, Utah, USA



7. Pamukkale -- Denizli Provence, Törökország 



6. Kék Lagúna -- Reykjavik, Izland



5. Monastero Santa Rose Hotel and Spa -- Salerno, Olaszország 



4. Rudas Gyógyfürdő -- Budapest, Magyarország

A Rudas gyógyfürdő Budapest egyik gyógyfürdője, amelynek egy része a török hódoltság idejéből megmaradt török fürdő. A Rudas fürdő közelében 21 meleg vizű forrás található. A radioaktív hévíz tartalmaz nátriumot, kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátot és szulfátot valamint a fluoridion-tartalma igen jelentős. A fürdőzés javasolt az ízületek degeneratív betegségeivel, ízületi gyulladásokkal, porckorongsérvvel, idegzsábákkal valamint a csontrendszer mészhiányával küzdők részére. A Rudas Gyógyfürdő déli szárnyának rekonstrukciója 2013 októberében kezdődött, így még javában tart, ennek ellenére az 500 éves múlttal rendelkező török fürdő rész zavartalanul látogatható. A rekonstrukció eredményeként létrejövő élményfürdőben tökéletesen harmonizálnak majd egymással a történelmi fürdőkultúra és a modern kor wellness igényei által kínált kényeztető szoláltatások. 




3. Mystic Hot Springs -- Monroe, Utah, USA



2. Aviary Cottage -- Twin Farms, Vermont, USA



1. Hot Tugs -- Rotterdam, Hollandia




Szabó-Princz Orsolya


Forrás:
http://www.thrillist.com/travel/nation/11-hot-tubs-in-worlds-most-beautiful-places
http://www.rudasfurdo.hu

2014. február 9., vasárnap

Valentin napi éttermi ajánlatok - a marketinges szemével nézve

Bálint nap a romantika, a szerelem, a giccs ünnepe - azaz igazi kereskedelmi ünnep. Mutasd meg párodnak, hogy mennyire szereted, vegyél neki virágot, ajándékot, csokit, ékszert, eljegyzési gyűrűt és az sem árt, ha elviszed egy romantikus vacsira. Ezen a ponton lép be a vendéglátás is a globális V-day őrületbe. 
Valentin napján természetes elvárás a romantikázni vágyó párok részéről, hogy különleges fogásokat és meghitt hangulatot várnak, így az éttermeknek, cukrászdáknak nem kis felkészülést igényel ez a szerelmetes roham. Mai cikkünkben megvizsgáljuk, hogy az egyes éttermek hogyan kommunikálják Valentin napi ajánlatukat. Fontos! Az egyes vendéglátóhelyek ajánlatait, csak marketingkommunikációs szempontból vizsgáljuk meg (bíráljuk...) az ajánlat tartalmára nem térünk ki.

Először vizsgáljuk meg a Valentin napi vacsorahelyszín választási élethelyzetet. Jellemzően a férfiak viszik el hölgy (nem feltétlen...) párjukat vacsorázni. Ha nagyon tudományosan akarjuk megközelíteni ezt a döntési helyzetet, akkor nézzük Maslow szükségletpiramisát. Valentin napján alapvetően a szociális és az elismerés iránti szükségletet szeretnénk kielégíteni. Egyrészt szeretnénk szeretve lenni, szeretnénk kimutatni párunknak, hogy mennyire szeretjük. Másrészt szeretnénk, ha a külvilág is látná, hogy mennyire szerelmesek, mennyire figyelmesek, romantikusak vagyunk. Nemhiába, a Facebook "check-in"-ek száma valószínűleg az egekben lesz...
Ennek fényében milyen ajánlatokra vágyunk? Az ajánlat legyen szerelmetes, romantikus, érzelmekre ható és mindemellett trendi. Így az éttermek jellemzően három dolgot tehetnek:

1, Az ajánlat kommunikációs anyagaiban (szórólap, FB ajánlat, weboldal) bemutatja, hogy milyen hangulatot kapnak majd a vendégeik. Véleményünk szerint ez a legjobb út, amit egy vendéglátóhely választhat, hiszen "hozott anyagból" mindig könnyebb dolgozni. Törzsvendégeikben kellemes érzést vált ki, míg az esetleges vacillálókat is jobban meggyőzi, hogy mi várja majd őket és párjukat az év legszerelmesebb napján.
Tökéletes példa erre a kommunikációra a Gerbeaud Cukrászda. Gyertyafény, rózsaszín, gyöngyök - egyszerre romantikus, de mindenképpen villantós és trendi.
2, Az ajánlat nem tér el az étterem megszokott arculatától, csak az ünnepre való tekintettel kicsit giccsesebb, kicsit "pirosabb" lesz. Sok étterem inkább ezt az utat választja, mint a hangulatképeket, ami ugyan lehet, hogy kevésbé hatásos viszont mindenképpen jobban illik az összképhez. Erre is mutatunk példát.
Az ÉS Ámor nyilával utal az ünnepre, míg az Innio borbár a megszokott arculatát pirosította be, illetve "innio-sította" az ünnepet, "valentinnio".

3, A cikkünk végére hagytuk a legelterjedtebb és egyben a legrosszabb kommunikációs formát. Keressünk (jellemzően a Google-ben) valamilyen gicces-romantikus-Valentin képet, cirádás (véletlenül sem az arculatunknak megfelelő) betűkkel írjuk rá az aktuális ajánlatunkat és kész is vagyunk. Nem kapcsolódik a vendéglátóhelyhez? Nem kapcsolódik az arculathoz? Nem számít. A lényeg, hogy gyorsan végeztünk vele és várhatjuk a vendégeket... 
Nem mondjuk azt, hogy ezek az ajánlatok nem lehetnek sikeresek. Sőt! Valószínűleg ugyanannyira tömve lesznek ezek a cukrászdák és éttermek, mint azok, amelyek több energiát fordították a kommunikációjukra. Csak míg az utóbbiak új vendégeket is meg tudnak győzni, addig az előbbiekbe vagy a vendéglátóhely neve, hírneve miatt térnek majd be a vendégek vagy a törzsvendégek ünneplik majd ott a nagy napot. 
Nézzük is a példákat. 

Panoráma Étterem Citadella - a magát "legszebb randi helyszínként" aposztrofált étterem
Rózsa, eper, csokoládé, giccses idézet, ingyenes parkolás és mehet is Facebookra. Sokat látunk az étteremből, a kilátásból és a helyszínből nem igaz?
Európa cukrászda
Klasszikus randevú helyszín. Tradicionális, hangulatos, meghitt - akárcsak a kommunikációjuk, ugye? Piros háttér, nem a Cukiban készült torta (de legalább torta...), tűzpiros háttér. Giccs faktor ON, akárcsak a gagyi faktor...
Prime étterem
Hogyan ússza meg a marketinges (vagy a marketingért is felelős kolléga) a legegyszerűbben ezt az egész felhajtást? Keressünk egy szíves hátteret (az sem baj, ha torz), hozzá egy cirádás tipót (az sem baj, ha olvashatatlan a háttéren), írjunk bele hívószavakat (gyertyafény, romantika, pezsgő, Bazilika) és tadááám kész is az ajánlat. 
Symbol
Téli Budapesten mire vágyhat a szerelmes pár? Tengerpartra és esernyőre... Igaz a 3. kerületben az esernyőt ugyan megkaphatjuk, a tengerpartot viszont semmiképp sem, cserébe a menü sem olvasható. Szintén egy promó anyag, amivel nem tudunk azonosulni.

Cikkünkben több volt a rossz példa, de ez sajnos nem véletlen. Magyarországon jelenleg sokkal több az  elrettentő gyakorlat, mint a követendő, kiemelendő.
Ettől függetlenül Nagyon Boldog Valentin napot és természetesen fantasztikus, romantikus, gyertyafényes, meghitt, összebújós, egymást etetős ünneplést kívánunk Nektek.

Princz Viktória 

2014. február 6., csütörtök

Összegyűjtöttük 2013 legjobb print hirdetéseit



Összegyűjtöttük 2013 - szerintünk - legjobb print hirdetéseit. Hogy mitől jó egy hirdetés, mitől válik méltóvá arra, hogy akár a MI, akár mások hasonló válogatásába bekerüljön? Utána jártunk!

Mindig is fontosnak számított ez a kérdés marketing- és reklámszakemberek körében, de talán az egyre növekvő reklámzajnak köszönhetően a helyes vlasz(ok) megtalálására egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk. Mindenképpen fontos szempont, hogy naponta átlagosan 3000 üzenet talál meg minket, amelyek szinte egytől egyig eladásra buzdítanak minket. Csodálkozunk hát, hogy elfásultunk a reklámokat illetően? Ráadásul a felgyorsult életünknek, napi rutinunknak köszönhetően egy-egy ilyen hirdetésre mindössze ¼ másodpercet szánunk, azaz ennyi idő alatt eldöntjük, hogy az adott üzenet érdekes-e a számunkra vagy sem.
 
Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? Pusztán annyit, hogy 0,25 másodperc áll a rendelkezésünkre, ennyi időnk van, hogy felkeltsük leendő vásárlóink figyelmét, hogy bebizonyítsuk számukra, hogy érdemesek vagyunk figyelmükre. Lehetetlen küldetése? Nem az! Bebizonyítjuk! Az alábbi print hirdetések a MI rostánkon határozottan átmentek. És a Tieteken? :)
 
Penguin hangoskönyvek

Reklámügynökség: McCann, Mumbai
A kampány híres zeneszerzőket ábrázol egészen meglepő formában, fülhallgatóként.
 


Sunlight Mosogatógép
Reklámügynökség: Lowe, Bangkok, Thailand
Hogy mi az alapötlet? Egyszerű! Tűntessük el a sertést és a bárányt tányérjainkról Sunlight segítségével. Az ötlet talán átlagosnak tűnhet, de maga az ábrázolás, szerintünk zseniális.
 



Comedy Central
Reklámügynökség: Grey, Buenos Aires, Argentina
Egy kis hajtogatásra buzdít mindenkit az alábbi print hirdetés. Egy biztos, a Comedy Central logója egyértelműsíti számunkra, hogy a hajtogatásunk végeredménye egészen biztosan vicces lesz. 




Dove
Reklámügynökség: Ogilvy, São Paulo, Brazil
A Dove most amellett kampányol, hogy az emberek lássák a természetes szépségüket, és ne torzítsák énképüket. Annak érdekében, hogy érzékeltessék a különbséget aközött, ahogyan mi látjuk saját magunkat, és aközött, hogy mások hogyan látnak minket, a Dove egy érdekes kísérletet végzett. Íme az eredmény.  
 



Land Rover
Reklámügynökség: Y&R, Dubai
A Land Rover olyan távoli, egzotikus tájakra is elrepíthet minket, ahol el sem fogjuk hinni mi minden kerülhet a tányérunkra. Goliath Tarantula nyárs, gyümölcsös denevér leves – igazi gaszro túra. Kalandra fel!
 




Star Models
Reklámügynökség: Revolution, Brazil
Ezek az hirdetések az egyre terjedő anorexiás megbetegedésekre hívják fel a figyelmet, azzal, hogy divatrajzokat mutatnak be, azokon keresztül demonstrálják, hogy azok mennyire nem az arányos női testet ábrázolják. 
 


 

Szabó-Princz Orsolya


forrás:
http://www.adweek.com
http://www.szotaklaszlo.hu